iShkodra

Shkodra Inteligjente

Kulturë

“MARATONA E KËNGËS 2019” ELEKTRIZON ATMOSFERËN NË SHKODËR (FOTO)

“Maratona e Këngës” ka sjellë një atmosferë shumë të këndshme mbrëmjen e të hënës në qytetin e Shkodrës. Emrat më të njohur të muzikës shqiptare, kanë “freskuar” mbrëmjen paravërisht temperaturave të larta. Shkodranët kanë qenë të shumtë në këtë eveniment,…

KUSH ËSHTË 83 VJEÇARI SHKODRAN QË PERFORMON ME GRUPE MUZIKORE KËNGËT E SHKODRËS (VIDEO)

Ky është 83 vjeçari, Mustaf Lulja Nga Shkodra, i cili gjatë gjithë jetës së tij ka punuar në bujqësi por ai ka patur vetëm një pasion, violinën. Edhe pse sot është në një moshë të thyer ai vazhdon të performoj…

“DITA E LULEVE” ZBUKUROHET NGA GARA E VALLËZIMIT MODERN NË TEATRIN “MIGJENI” (VIDEO)

Salla e Teatrit “Migjeni” është mbushur sot nga nxënës të shkollave 9- vjeçare të Bashkisë së Shkodrës. Aktivitetet e “Ditës së Luleve” bënë pjesë të tyre edhe garën e vallëzimit modern, në kuadër të “Bilbilat e vegjël në Shkodër këndojnë”,…

ÇMIMI “PJETËR GACI”, DITA E DYTË, SHPALLEN FITUESIT (FOTO)

U zhvillua dita e dytë e Çmimit “Pjetër Gaci”. Në Teatrin “Migjeni” u zhvilluan audicionet e disa kategorive të Disiplinës së Pianos: Fituesit e kësaj disipline janë: Kategoria A: Çmimi i tretë – Brisa Shameti Çmimi i dytë – Hillari…

NIS PUNA PËR NGRITJEN E MUZEUT TË KULTURËS FRANÇESKANE NË SHKODËR (FOTO)

Në Kuvendin Françeskan në Gjuhadol është mbajtur një simpozium, qëllimi final i të cilit ishte prezantimi i nismës dhe projektit përkatës për ngritjen e Muzeut të Kulturës Françeskane- MKF. Muzika e kompozitorëve françeksanë ka shoqëruar aktivitetin, ndërsa At Flavio Cavallini…

120- VJETORI I SHOQNISË “BASHKIMI” DHE RIBOTIMI TË “FIALUER I RII I SHCYPES” BOTIM I SAJ (FOTO)

Aktiviteti i organizuar nga Famullia e Shën Shtjefnit dhe Biblioteka Publike “Marin Barleti” risolli përmes kumtesave, përshëndetjeve të të pranishmëve dhe një ekspozite fotografike, përmasat mbarëkombëtare të Shoqnisë “Bashkimi” në aspektin patriotik por edhe të kontributit për gjuhën e sotme…

“TË GJITHË E DUAN AGIM KRAJKËN” KORR SUKSES NË TEATRIN “MIGJENI” (FOTO)

Spektakli “Të gjithë e duan Agim Krajkën” ka korrur sukses në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës. Kompozitori i njohur ka përjetuar një atmosferë të ngrohtë, teksa e quajti Shkodrën “kryeqytet i Shqipërisë” dhe jo vetëm për artin e kulturën. Salla e…

VAZHDOJNË “BISEDAT PUBLIKE” NË GALERINË E ARTEVE NË SHKODËR, I FTUARI I RRADHËS ARMER JUKA (FOTO)

Armer Juka ishte i ftuari i dytë i Bisedave Publike të organizuara nga Galeria e Arteve në Shkodër. “Nostalgjia si rikthim në rehatinë e shtëpisë dhe nostalgjia si ekskursion në kohë”, ishte udhëtimi me të cilin intrigoi Armer Juka.

FAMULLIA E “SHËN SHTJEFNIT” ORGANIZON KONCERT FESTIV PËR 28 NËNTORIN (FOTO)

Koncerti Festiv “Martirët dhe Pavarësia” i organizuar nga Famullia e Shën Shtjefnit përcolli emocione të forta mbrëmjen e 28 Nëntorit në Shkodër. Nën drejtimin artistik të maestro Lukë Mllugja. Koncerti tërhoqi interesin e spektatorëve që mbushën sallën “Kardinal Mikel Koliqi”….